Xatrova počítačová poradna pro všechny

To, co se nedá zařadit jinam a netýká se D2 a D3.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Krolth
Gorebelly
Příspěvky:302
Bydliště:On the planet Earth
Kontaktovat uživatele:
Re: Xatrova počítačová poradna pro všechny

Příspěvek od Krolth » 25.07.2011, 08:53 hod.

Jen se tak ještě přichomítnu: Jestli jsi stále na CRT, tak to co nejrychleji změň na LCD! Byl jsem na CRT přes 10 let. Vím moc dobře, co to dělá s očima.

Konig: Pěkná sestava, ale proč ještě mechaniku a kabely? Sata asi nemá, ale napájecí kabel ze starého pc na 100%. A mechaniku ze starého pc také, ne? Na tom se také něco málo ušetří.

Uživatelský avatar
Konig
Gorebelly
Příspěvky:320

Re: Xatrova počítačová poradna pro všechny

Příspěvek od Konig » 25.07.2011, 19:09 hod.

Protože mi psal, že je to jeho první PC (alespoň takto jsem to pochopil) a předtím měl jen notebook.

Pokud jsem jej špatně pochopil, tak samozřejmě kabely a mechaniku může vynechat.
Untwinked & 1.13 Only

GUARDIAN GandalfBily; Hammerdin - level 81
GUARDIAN EXPENDABLE; Werewolf - level 84
GUARDIAN ImmortalCINDER; Werewolf - level 87 - HC Trio with PL8 always
GUARDIAN Windlord; Winddruid - level 82 - 1.14d

siroga
Gorebelly
Příspěvky:203

Re: Xatrova počítačová poradna pro všechny

Příspěvek od siroga » 26.07.2011, 05:51 hod.

Zdravim, chci si udelat radost novym pc a tak nejak koumu za co se vyplati trochu priplatit, do ceho to zas nema moc cenu a tak, tak jestli by se mi na to nekdo kouknul ;)

cpu - http://www.czechcomputer.cz/product.jsp?artno=78812
mb - http://www.czechcomputer.cz/product.jsp?artno=72559
ram - http://www.czechcomputer.cz/product.jsp?artno=63587
grafika - http://www.czechcomputer.cz/product.jsp?artno=92522

mechanika, monitor,klavesnice a mys by zustaly ty co uz ted mam, vaham jeste s casem, jestli mi vyjde jeden peknej bigtower tak by to bylo hodne pekny :P .

nejvic by mne zajimalo prave neco ohledne ramek, u cpu pisou ze podporuje jen 1066 a 800 mhz tak sem si rikal ze je asi zbytecny tam rvat neco rychlejsiho kdyz se to nevyuzije, nebo se mylim? pak pripadne jestli se ty komponenty k sobe "hodej" jestli neco z toho neni nejak extreme pomale a bude to brzdit i to ostatni (jak to maji ted v oblibe delat u levnych nb, ze tam nacpou spoustu ramek, i5 procesor a hodej tam totalne nanic grafiku).

PS. pohanet by to mel http://www.czechcomputer.cz/product.jsp?artno=61562 doufam ze bude stacit.

Bifox
Quill Rat
Příspěvky:32

Re: Xatrova počítačová poradna pro všechny

Příspěvek od Bifox » 26.07.2011, 15:45 hod.

siroga:
Zdravím,jsme na tom podobně,také se rozhlížím po něčem novém,starému PC dochází dech a mně trpělivost.
Nějaké zajímavé doporučené sestavy (květen):
http://pctuning.tyden.cz/hardware/pc-se ... 11?start=8
Případně bych zkusil jejich forum,když se člověk slušně zeptá... :
http://pctforum.tyden.cz/viewtopic.php? ... &start=560
Nebo další PC sestavy:
http://www.svethardware.cz/art_doc-3246 ... 04114.html
K Tvé sestavě - z mého pohledu:

CPU (Core i7-970)
pokud ho využiješ,tak proč ne,ale pokud by to bylo na hry,tak mrkni na tohle:
http://pctuning.tyden.cz/hardware/grafi ... ntel-i-amd

MB
Tvůj názor na Asus Sabertooth?
RAM
12GB je hodně - z mého pohledu CPU+MB+RAM by měly tvořit vyvážený celek,mrkni se na doporučené sestavy.
http://pctforum.tyden.cz/viewtopic.php? ... &sk=t&sd=a
Case:
Líbí se mi tyto:
Cooler Master Stacker 830,Cosmos- dneska už asi málo dostupné,zatím nevím,chtělo by to USB3 ..
Pěkné jsou i Lian Li,Antec ...

Ten Corsair 850W není určen k prodeji!
Jinak czc.cz má montáž PC zdarma (obchod/služby),měl by někdo nějakou zkušenost?
Zatím jsem to doma zpatlal sám,ale u dražšího PC ...

HDD: co třeba SSD? Intel?

siroga
Gorebelly
Příspěvky:203

Re: Xatrova počítačová poradna pro všechny

Příspěvek od siroga » 26.07.2011, 17:59 hod.

no ja bych prave chtel i neco co nejakej ten patek poslouzi a ten i7 jeste nejspis nejakou dobu bude, precejen 6 jader je 6 jader. (koukal jsem na ty jiny sestay, ale amd sem zamitl rovnou, do ted sem mnel amd a kamarad mnel vzdycky intela a se srovnatelnou sestavou to mnel vzdycky o kus plynulejsi tak chci vyzkouset intel, coz mne zas vraci k sestavam z tvych odkazu, proc kupovat pc s i5 kdyz je i7 a ja to beru tak ze pc nechci mnenit 2x za rok ale treba jednou za 2-3 roky (v lepsim pripade i mene casto :D))

co se desky tyce tak s tou zadny zkusenosti nemam a nejak se v tom nevyznam tuhle jsem nasel jako doporucenou k tomuhle procesoru kdyz chci herni pc.

ramek je tak hodne z docela prostyho duvodu, deska je delana na 24gb celkove, s 6 sloty, podporuje ramky v "tripl" kanalu nebo jak se to jmenuje takze je vyhodnejsi mit 3 stejny ramky.

ten zdroj uz mam ted v pc :P

na disk jsem jeste nekoukal ale asi to byde chtit neco rychlejsiho na system 10k otacek a nejakej normalni 7200 na data ...

xatra
Gorebelly
Příspěvky:215
Currenly, I'm playing:Diablo 2

Re: Xatrova počítačová poradna pro všechny

Příspěvek od xatra » 26.07.2011, 18:18 hod.

nejvic by mne zajimalo prave neco ohledne ramek, u cpu pisou ze podporuje jen 1066 a 800 mhz tak sem si rikal ze je asi zbytecny tam rvat neco rychlejsiho kdyz se to nevyuzije, nebo se mylim? pak pripadne jestli se ty komponenty k sobe "hodej" jestli neco z toho neni nejak extreme pomale a bude to brzdit i to ostatni (jak to maji ted v oblibe delat u levnych nb, ze tam nacpou spoustu ramek, i5 procesor a hodej tam totalne nanic grafiku).
U těch RAMek je to fakt zbytečný dávat tam rychlejší, stejně ti to pojede buď n 1066 nebo 800 Mhz, jedině že bys přemýšlel za pár let o komplexním upgradu, ale to ceny a parametry hw budou úplně jinde. Takže NE
A zdroj bych dal tak 1000W ať při velkém vytížení(hrách) nemáš problémy, třeba tento
Každým dnem sílím, abych se mohl postavit největšímu Zlu.

Kdy se už člověk naučí zálohovat data?

Uživatelský avatar
Fraxinus
Adviser
Příspěvky:3398
Currenly, I'm playing:Diablo 2
BattleTag:Fraxinus#2208
Bydliště:Mladá Boleslav
Kontaktovat uživatele:

Re: Xatrova počítačová poradna pro všechny

Příspěvek od Fraxinus » 26.07.2011, 18:26 hod.

Na co 1000W? Tolik žere snad už sekačka na trávu.

Já mám za sestavu pěknej dalobyseříct šit, ale včetně monitoru mi avometr ukazuje reálný příkon při maximálním zatížení jen 166W.

Mám sestavu:
CPU typ DualCore Intel Pentium D 930, 3000 MHz (15 x 200)
základní deska Dell OptiPlex 320
Pracovní paměť 1024 MB (DDR SDRAM)
Grafická karta GeForce 9400 GT
3x pevný disk, 1x DVD mechanika
Síťová karta
Repráky
...Ancients, go, go go!
Current Project: Popis skillů na Diablo2 centrále - zde je k nahlédnutí (100 % completed)

siroga
Gorebelly
Příspěvky:203

Re: Xatrova počítačová poradna pro všechny

Příspěvek od siroga » 26.07.2011, 18:31 hod.

pripadne jestli se muzu zeptat podle ceho mam vybirat desku a jestli tahle neni zbytecne "nabusena" precejen 3 sloty na grafiku nejspis nevyuziju :D

a o hledne toho zdroje proc prave zalman, u tehle znacky vim ze dela nejkvalitnejsi chlazeni jako zdroje mi vsak byly vzdycky doporucovany Corsair nebo Fortron
Fraxinus píše:
ono tech 1000 je sice dost ale u grafiky je uvedeno zdroj nejmin 600W pak neco sezere procik, ostatni je v podstate zanedbatelny ale kdyz mame pocitat vsechno tak bych to doplnil o 1 mechaniku 2-3 pevne disky a 4-5 vetracku, repraky maji snad vlastni napajeni ne? :d

Bifox
Quill Rat
Příspěvky:32

Re: Xatrova počítačová poradna pro všechny

Příspěvek od Bifox » 26.07.2011, 20:26 hod.

siroga
CPU - já bych také volil Intel (od AMD mám grafiku - to jen,aby se nerozjelo nějaké flame)
Mrkni na ty odkazy,nemá smysl,aby to přepisoval,když je k dispozici originál textu.
MB - je to na dlouhé psaní,mrkni na testy.
Zdroj:
1kW svářečka je pěkná,ale účinnost a účiník ...
http://pctuning.tyden.cz/hardware/skrin ... ie?start=3
http://pctuning.tyden.cz/hardware/skrin ... -pc-zdroji
Corsair nebo Fortron také nemusí být špatná volba,důležitý je konkretní model.
Fraxinus
avometr - či snad avomet?
Z názvu lze odvodit:
A - V - O - met
A - Amper
V - Volt
O - Ohm
Dell OptiPlex 320 -to je název celého PC
Jinak ten pctuning - snad nevadí odkazy,pomocí Google lze najít plno věcí,ale tady je to v našem jazyce a celkem srozumitelné.

Uživatelský avatar
kojot
Zhar the Mad
Příspěvky:1686
Currenly, I'm playing:Diablo 2: Resurrected
BattleTag:TruE#2982

Re: Xatrova počítačová poradna pro všechny

Příspěvek od kojot » 26.07.2011, 20:42 hod.

Tak avomet je zkratka Amper, VOlt, METr...
Obrázek

Uživatelský avatar
Krolth
Gorebelly
Příspěvky:302
Bydliště:On the planet Earth
Kontaktovat uživatele:

Re: Xatrova počítačová poradna pro všechny

Příspěvek od Krolth » 27.07.2011, 00:43 hod.

Jen tak mimochodem, když je tu tento topic, tak mi napadlo pár mých perliček z dob, kdy jsem ještě hodně skládal a opravoval pc. :D

Jednou se tátovi v kanclu podělal comp. Nemohl jsem prostě přijít na to, co s ním je, protože se choval tak, že jednou nefungovalo tohle, pak zase tohle, pak naopak zas něco jiného. Pořád se to střídalo, tak jsem asi po dvou dnech střídání a zkoušení komponent rozebral a kouknul se na zdroj (nerad se ve zdrojích hrabu), ... rozebírám, rozebírám, a .. koukněte sami, co jsem tam objevil :D
http://www.krolth.ic.cz/m(2).JPG
Byla tak usmažená, že byla jak skořápka :D

Pak už si jen vzpomínám na další perličku, jak jsem si v takových 8-9 letech nechal bouchnout zdroj za zadkem :D. Zdroj jsem namontoval do casu (ještě jsem o tom vůbec nic nevěděl, věděl jsem jen co je jaká komponenta), zapnul jsem pc a ten chvíli běžel a pak chcíp. Tak já si z toho tak odvodil, že je asi zdroj slabý, a nějakým záhadným způsbem mě napadlo tim krásným přepínáčkem z 230V na 120V přepnout na 120V a čekat.... Ono nic, tak jsem se otočil a v tu chvíli taková rána, že jsem takovou snad ještě neslyšel :D. Vybouchali skoro všechny ty obrovský kondíky, co se ještě dříve do zdrojů dávaly. Z průduchu se jen začalo kouřit ... no, taková dobrá zkušenost to byla :D

Uživatelský avatar
Konig
Gorebelly
Příspěvky:320

Re: Xatrova počítačová poradna pro všechny

Příspěvek od Konig » 30.07.2011, 15:34 hod.

Frax: Sekačka na trávu :lol:

xatra: Bože, ty jsi mi opravdu "ajtík".

1000W zdroj? Proč proboha? Klasika čím více tím lépe? Naprostá zbytečnost, jde vidět, že vybíráš jen dle čísel, ale fakty se neřídíš.

RAMky pojedou jen na 1066 nebo 800? Tenhle blud si vyčetl kde?

siroga:

Tu sestavu bych trošku upravil.

CPU
- http://www.czechcomputer.cz/product.jsp?artno=85286
- Je to sice čtyřjádro, ALE o polovinu levnější, a tyhle potvory se dají na suchu natočit na ~5GHz. Ve finále je ta 970 výkonnější leda na renderu.

MB
- S jiným socketem je pochopitelně třeba jiná základní deska, takže jsem vybral nějakou s nejnovějším chipsetem.
- http://www.czechcomputer.cz/product.jsp?artno=91370

RAM
- Triplle tenhle CPU ani základní deska nepodporuje, a navíc je zbytečný. Tyhle RAMky jsou hodně do boudoucnosti.
- http://www.czechcomputer.cz/product.jsp?artno=93440

Grafika
- http://www.czechcomputer.cz/product.jsp?artno=91107
- O polovičku levnější, slabší jen o 15%. Pokud ti nevadí připlatit, pak ber tyhle dvě grafiky, píchni je do Crossfiru, a jedeš s výkonem o 30% lepší než má ta GTX 580.

Zdroj bohatě stačí 800W, na pctuningu testovali GTX 590, což je pokud to xatro nevíš, nejvýkonnější dvojjádrová grafika. CPU na té sestavě i5 2500k natočeno na 5Ghz. Tahali levou zadní na 750W zdroji.

siroga: Teď mám tady okolo baráku práci, ale večer ti sem hodím sestavu, do 30ti tisíc i s casem, a budeš to mít o dost výkonnější, než to co máš vybráno doposud ;)
Untwinked & 1.13 Only

GUARDIAN GandalfBily; Hammerdin - level 81
GUARDIAN EXPENDABLE; Werewolf - level 84
GUARDIAN ImmortalCINDER; Werewolf - level 87 - HC Trio with PL8 always
GUARDIAN Windlord; Winddruid - level 82 - 1.14d

siroga
Gorebelly
Příspěvky:203

Re: Xatrova počítačová poradna pro všechny

Příspěvek od siroga » 30.07.2011, 22:39 hod.

tak to se urcite budu tesit co jeste peknyho prijde :d jinak jestli muzu par dotazu, co u CPU znamena "integrované grafické jádro Intel GMA HD 3000 (až 1350MHz), instrukční sada AVX, TDP 95W." dale jak je to teda s ramkama , jelikoz co pisou tak procik nejspis podporuje jen 1333MHz tak ty ramky i prezto ze maji 1600 tak pobezi jen na tech 1333? a jeste par dotazu ohledne procesoru, jaky je rozdil jestli ma "L3 Cache" 8 nebo 12 mega(vim ze kdyz ma 12 tak je to asi lepsi :D navic kdyz je to o tretinu vic tak to asi bude i znat ale zajima mne jak moc pripadne kdy to bude znat nejvic), pripadne kdy budu znat jestli je to 4 nebo 6 jadro ...

Uživatelský avatar
Konig
Gorebelly
Příspěvky:320

Re: Xatrova počítačová poradna pro všechny

Příspěvek od Konig » 30.07.2011, 23:50 hod.

Tak půjdu postupně :)

Integrované grafické jádro znamená, že pokud by ti třeba odešla grafika, nebo si ji například v biosu ručně vypnul, pojedeš na integrované grafice, která je na procesoru. Výkon pochopitelně není nic extra, ale o to tu nejde - jde o to, že pokud se něco hlavní grafice stane, pořád budeš moct na PC normálně fungovat, než se hlavní grafika vyreklamuje.

Instrukční sada je v co nejvíce laicky řečeno, to co procesor umí. Nejčastěji je to CISC, dříve RISC.

RISC byl, že na cca 80% procesů, bylo k dispozici 20% prostředku.

CISC, dnes používaný, je v měřítku 1:1, tzn. na 100% procesů, je 100% prostředků. Je to pochopitelně rychlejší.

Od roku 99 se ale začaly vyskytovat SSE, což je rozšíření klasické instrukční sady. Dnes jsou ale i další instrukční sady, jako SSE2, SSE3, SSE4 u kterých, mám-li být upřímný, nevím v čem jsou lepší. Procesor by ale měl být schopen vykonávat procesy rychleji.

Tedy to důležité, co je potřeba vědět je, že to slouží ke zrychlení CPU. Zatěžovat se ale kompletním technickým provedením je dle mě zbytečné.

K dalšímu dotazu - TDP je v podstatě maximální odběr, který je grafika schopná si vzít. Ve stolním PC u integrované grafiky naprosto irelevantní hodnota, v noteboocích důležitá, jelikož je na tom přímo úměrná výdrž baterie.

RAMky ti pojedou na 1600MHz.

L1 cache urychluje přenos dat a instrukcí, každé jádro ma svojí, L2 je defakto pro komunikaci mezi RAM a CPU, a je sdílená pro všechny jádra. L3 se je tam přibyla díky tomu, že je více jader.

Čím víc, tím lépe, a opět, není třeba technických detailů.

K poslednímu dotazu - 4 jádro vs. 6 ti jádro.

Jak jsem psal výše, I7 970 je šestijádro, pokud ale vezmeš ten 2600k, který jsem doporučoval, za podstatně nižší cenu, tak vzhledem k tomu, že jde úžasně taktovat, tak jej můžeš natočit tak, že je na stejném výkonu jako I7. I7 pak bude lepší leda při renderování videa.

Tak jsem si trošičku připoměl technické záležitosti HW :) Vše by mělo být správně, nicméně, některé ty věci jsou v dnešní době (jak pro koho pochopitelně) naprosto irelevantní, takže se technickou stránkou například té zmiňované instrukční sady, rozhodně nezabývám. Samozřejmě je následkem toho možnost, že jsem něco pochopil, a podal špatně, rád se nechám poučit, taky nejsem kompjůtr, žejo :)
Untwinked & 1.13 Only

GUARDIAN GandalfBily; Hammerdin - level 81
GUARDIAN EXPENDABLE; Werewolf - level 84
GUARDIAN ImmortalCINDER; Werewolf - level 87 - HC Trio with PL8 always
GUARDIAN Windlord; Winddruid - level 82 - 1.14d

siroga
Gorebelly
Příspěvky:203

Re: Xatrova počítačová poradna pro všechny

Příspěvek od siroga » 31.07.2011, 09:11 hod.

ja sem tak nejak koukal na netu na fora na srovnani 2600k a 970 a nejak vsude pisou ze 2600k je vsem lepsi, ale tak nejak tam nepisou moc duvodu tak by mne zajimalo jakto ze 6jadro ktery je skoro 2x drazi je ve vsem horsi. pak jak je to teda s tema ramkama, co to teda u toho procesoru pisou "integrovaný DDR3 paměťový řadič do 1333MHz"

Uživatelský avatar
Konig
Gorebelly
Příspěvky:320

Re: Xatrova počítačová poradna pro všechny

Příspěvek od Konig » 31.07.2011, 11:39 hod.

Tak a dost ... odmítám psát jedno a to samé (aneb proč je 2600k lepší než 970) stále dokola... :roll:
Untwinked & 1.13 Only

GUARDIAN GandalfBily; Hammerdin - level 81
GUARDIAN EXPENDABLE; Werewolf - level 84
GUARDIAN ImmortalCINDER; Werewolf - level 87 - HC Trio with PL8 always
GUARDIAN Windlord; Winddruid - level 82 - 1.14d

siroga
Gorebelly
Příspěvky:203

Re: Xatrova počítačová poradna pro všechny

Příspěvek od siroga » 31.07.2011, 13:04 hod.

ale co je na nem lepsiho, ma mensi pocet jader a stejnou pamet na jadro jako 970 ma podporu grafickyho cipu kterej mi bude k nicemu jelikoz na na itegrovanej grafice jet nehodlam, co je na nem lepsiho, vsude sem jen nasel ze je lepsi, nadruhou stranu sem nanasel zadny srovnani prave tehle dvou procesoru v nejakym bm, vsude byl jen 2600k jako nejlepsi a podnim nejaky procesory za podobnou cenu, na jinejch srovnanich byl jako nejlepsi 970 a podnim taky procesory ve stejnej cenovej kategoriji, mne jen ciste ze zvedavosti zajima jakto ze procesor co stoji skoro 2x tolik , ma o tretinu vic jader a o tretinu vic pameti (takze kazdy jadro je na tom stejne jak u 2600k ale je jich tam o 2 vic) co sem tak nasel tak zakladni takt 2600k je 3.4ghz (nejspis kazde jadro) u 970 je to sice jen 3.2ghz ale co si tak pamatuju tak kdyz sem si kdysi kupoval athlona 3000+ co mnel dvoujadro tak kazdy z nich jelo na 1600mhz a hry to zvladalo lip nez podobnej model v jednojadrovym provedeni s totoznym oznacenim 3000+ a frekvence byla tusim 2.6ghz z toho mi nejak vypliva ze 6jader o taktu 3.2ghz musi byt lepsi nez 4 s 3.4ghz. pripadne jak je to s taktovanim jestli nahodou nekdo nezna nejakou stranku kde by se provadeli nejaky testy abych vedel co si muzu dovolit, popripade co by bylo doporuceny atd ...

Bifox
Quill Rat
Příspěvky:32

Re: Xatrova počítačová poradna pro všechny

Příspěvek od Bifox » 31.07.2011, 15:33 hod.

siroga:
Řekl bych,že Konig ti radí dobře,ten CPU je dobrá volba.PC není manželka,případná výměna je bez komplikací.
Velký test CPU,ale starší (2010):
http://www.behardware.com/articles/778- ... ssors.html
Intel Core i7-2600K:
http://www.svethardware.cz/art_doc-4B90 ... A0951.html
Důležité je,co na tom PC budeš dělat ...?
Na procesor patří pěkný chladič,mrkni na:
www.cttl.cz/
Jsou tam zajímavé testy,dnes (31.7.) je to asi mimo provoz.
Doporučuje se Noctua,ale důležitá je bedna,aby se tam chladič vešel,pokud máš v plánu bigtower,tak by neměl být problém.
Jinak gigabyte desku mám také na seznamu možných variant,souhlas.
Integrované grafické jádro,přesně jak píše Konig,je to záloha ...

Uživatelský avatar
Krolth
Gorebelly
Příspěvky:302
Bydliště:On the planet Earth
Kontaktovat uživatele:

Re: Xatrova počítačová poradna pro všechny

Příspěvek od Krolth » 31.07.2011, 15:37 hod.

Pěkná sestava Konigu. ;) Bude-li někdy ta nádherná doba, kdy nebudu vědět co s penězma, tak se budu u tebe inspirovat :P

siroga
Gorebelly
Příspěvky:203

Re: Xatrova počítačová poradna pro všechny

Příspěvek od siroga » 31.07.2011, 15:56 hod.

no ja na pocitaci jen koukam na filmy, na net a hraju hry. a tak nejak bych si chtel zahrat na "mirne" lepsi detaily i za par let.

ps. nepochybuju ze konig radi dobre(neni mi znam duvod proc by mohl neradit dobre), jen mi neleze do hlavy jak muze bejt neco co je ve vsech ohledech o tretinu horsi nakonec lepsi :D

Odpovědět

Zpět na „Ostatní“