Kytara - rady do začátku?

To, co se nedá zařadit jinam a netýká se D2 a D3.
Odpovědět
Xenter
Gorebelly
Příspěvky:315
Kytara - rady do začátku?

Příspěvek od Xenter » 01.10.2014, 13:29 hod.

Ahoj, výhledově uvažuju, že bych si pořídil nějakou kytaru, nejspíš elektriku a naučil se hrát. Zkušenosti mám zatím v podstatě nulové, ať už v tom jakou pořídit nebo co se přímo hraní týče, takže pokud by se tu našel někdo, kdo by měl tipy do začátku, nebo znal nějaké vhodné webovky se základy atp., byl bych rád.

Uživatelský avatar
SkoroPaladin
Gorebelly
Příspěvky:269
Currenly, I'm playing:Diablo 2
Bydliště:Brno

Re: Kytara - rady do začátku?

Příspěvek od SkoroPaladin » 03.11.2014, 13:45 hod.

Nevim - jestli je toto téma ještě aktuální (ale páč se nudím tak :-)).

Připrav se na to - že tě budou bolet prsty a budeš mít puchéře (doporučuju si pořídit měkčí struny, nylonový nedoporučuju). Já sice začínal na španělce, ale začít na elektrice proč ne.
Někde na netu si najdi - správnou polohu levé ruky (zezačátku bude sice těžší udržet akordy, ale zúročí se to). Taky bych hrál trsátkem a hrát prstama bych zkoušel až později (na to je dobrý si nechat narůst na pravé ruce nechty - ale zas ne moc dlouhý nebo si možeš strhnout nehet, na levé je zas dobrý mít nehty co nejkratší).
Je otázka - zdali začít učením se akordů nebo stupnic. To asi záleží na talentu. Pokud si myslíš že máš "hudební talent/intuici/pamět - začal bych stupnicema který si intuitivně hodně rychle zapamatuješ (pokud jsi machr - zjistíš že se je ani učit nepotřebuješ - prostě je budeš umět sám od sebe).
Pokud nemůžeš zahrát nějakou melodii bez not - začal bych akordama (a to C AM, DM, G - popř. F - jsou cca nejlehčí a dá se na ně zahrát hafo hafo songů).
Zezačátku bych chytal struny naprostředku - ale správně se drží těsně za pražcem.

Já jsem především klávesák a zpěvák, ale na kytaru jsem kdysi hrával.

Hudbě (a diablopaření) zdar :-)
We are knights who say... NI!

Uživatelský avatar
iki
Wraith
Příspěvky:198
Currenly, I'm playing:Diablo 2: Resurrected
BattleTag:iki#2722

Re: Kytara - rady do začátku?

Příspěvek od iki » 03.11.2014, 14:30 hod.

Paladin to skoro vsechno napsal, jen dodam nejake me poznatky. Zacinal jsem na spanelce s tim, ze na elektriku potom prejdu, az se naucim poradne hrat. Nakonec jsem nevydrzel a kupoval elektriku po par mesicich. Je s tim vic srandy, ale zase spanelka je mnohem citlivejsi a vic s ni to hrani vychytas. Ale zalezi hrozne moc na talentu.
Nylon urcite ne a struny spis tenci. Prsty budou zezacatku fakt trpet, nez si udelas mozoly. Pak je budes samozrejme muset udrzovat pravidelnym cvicenim :)
Postupne asi stejne prejdes na silnejsi struny, ale to uz nebude tak bolet. Jelikoz budes hrat "metal", bych tak hadal, bude te zajimat tvrdsi a kovovejsi zvuk. Na strunach je to fakt poznat :)
Dale co se ucit a jak. Noty, stupnice, akordy -> youtube. Jsem samouk, zkousel jsem to jen podle nejakych tutorialu. Vic mi ale dalo, kdyz jsem si nasel videa typu "How to play Smoke on the water on guitar" na youtubu. Neco malo se naucit, ale hlavne dostat ten zvuk do ucha. Muzes to mit nauceny, litat stupnice nahoru dolu, ale jak to budes slyset blbe, tezko se ti jen tak vezme kytara do ruky a z fleku nezacnes hrat neco sveho, co te zrovna napadne.
Jinak ke kytaram, kombum... Kytara je srdcova zalezitost, tady se neda radit, ten tvar ti musi sednout a kytara se ti musi libit. Tady je potreba zduraznit, ze vybrat si spatne kytaru je mnohem horsi, nez vybrat si spatne zenskou :) Zacinal jsem na klasickem jumbu, pak jsem sel do elektriky. Nejdriv klasicky stratocaster, ale jelikoz mam hrozne rad les pauly, sehnal jsem si nakonec tu http://cdn.mos.musicradar.com/images/fe ... 630-80.jpg.
Kombo mi stacilo 15W, tusim ze mam tohle: http://ru.hughes-and-kettner.com/produc ... lue%2015-R

Bylo by toho hodne, klidne se ptej :)

Xenter
Gorebelly
Příspěvky:315

Re: Kytara - rady do začátku?

Příspěvek od Xenter » 04.11.2014, 16:35 hod.

Díky za rady - aktuální to pořád je, sice nákup kytary vidím pořád výhledově (jsou teď jiné výdaje), ale časem se k tomu brnkání snad dopracuju (zatím můžu trénovat brnkání na nervy :)).

Co jsem se tak obecně koukal, tak někdo doporučuje začít na akustické a pak přejít na elektriku, někdo zase hned začít na elektrice. Takže si to budu muset ještě promyslet. Ta elektrika mě ale láká víc, už jenom vzhledem k tomu, co poslouchám za muziku, chodit s kytarou k táborákům nemám v plánu.

Chci hrát hlavně doma čistě pro sebe jako takový relax, takže taky samouk. Co se výběru kytary jako takové týče, tak nejspíš zvolím zlatou střední cestu, nechci brát to nejlevnější a ani nemá smysl ze začátku za to nějak zvlášť utrácet (co kdybych byl hrozný kopyto), takže rozhodující faktor pro mě jako laika bude asi to, aby mi kytara na první pohled sedla, protože nemám moc podle čeho dalšího zatím posuzovat.

Ještě k tomu kombu - kdesi jsem viděl i takový udělátko do PC, ale počítám že je lepší to klasický kombo.

Uživatelský avatar
SkoroPaladin
Gorebelly
Příspěvky:269
Currenly, I'm playing:Diablo 2
Bydliště:Brno

Re: Kytara - rady do začátku?

Příspěvek od SkoroPaladin » 04.11.2014, 19:30 hod.

Elektrika vs akustika (dle mě :-)).

Akustika ti nic neodpustí - je to na ni těžší. Teoreticky si osvojíš spíš zlozvvyky na elektrice než na Akustice. Ale zvuk akustiky je nádhernej.

Obecně je hra na elektriku jednodušší (tremolo páčka, různý nastavení a zakoupení efektů ti hafo ulehčí život - zní to dobře :-)). Vřele doporučuju kvákadlo. Díky kombu do toho nemusíš řezat a stejně to hraje nahlas.
Do samotné kytary bych vrazil alespoň 5litrů (já měl levnýho Les Paula - ale jestli Stratocaster/Les Paul - je na tobě :-)). Myslím že tvarem kytary je lepší pro začátečníka Stratocaster.

Výběr komba: lampa vs tranzistorák.
Na start doporučuju tranzistorák - lampa je obvykle dražší a taky je mnohem lehčí ji zničit (ale zní prostě líp).
Co je udělátko do PC netuším :-)

Ps.: kombo koupit klidně ňáký šitovější, na kytaře nešetřit.
We are knights who say... NI!

Xenter
Gorebelly
Příspěvky:315

Re: Kytara - rady do začátku?

Příspěvek od Xenter » 04.11.2014, 20:14 hod.

SkoroPaladin: No je to blbý ty kytary takhle srovnávat, každá má něco. Ono pokud by člověk hrál víc, je možná nejlepší mít nakonec akustiku i elektriku. Každopádně mám nad čím dumat.

PS: Udělátko do PC byl error z mojí strany - s něčím jsem si to popletl :).

Uživatelský avatar
iki
Wraith
Příspěvky:198
Currenly, I'm playing:Diablo 2: Resurrected
BattleTag:iki#2722

Re: Kytara - rady do začátku?

Příspěvek od iki » 05.11.2014, 13:06 hod.

Hele a bacha na bazary. Párkrát jsem slyšel názor, že kytara z bazaru je fajn, protože je vyhraná. To sice jo, ale taky může mít nějaké defekty, které ti učení hrozně znesnadní. Stačí jen trochu prohnutý krk - buď do vrtule nebo luk. Kytaru každopádně při kupování zkontroluj, protože tohle je fakt důležité. Někde bys musel struny mačkat mnohem větší silou, abys je přimáčnul a někde by zase ležely na pražcích a drnčely.
Mé doporučení - kytaru novou s možností osobního výběru. Slušný obchod ti ji i zapojí do aparátu a můžeš si brknout nebo si ji na sebe aspoň pověsit :)
Strato je na učení fajn. Krk mi pěkně sedl do ruky a tvar těla taky příjemný.
Každopádně, co ti závidím... první výměnu strun, až nějakou urveš (a to jde fakt snadno). To byl skoro rituál, když jsem se do toho pouštěl a trvalo mi to asi tři hodiny, i než jsem to pak naladil, což bylo nejhorší. :)

Jo a výhoda elektriky - bydlím v paneláku, takže se španělkou bych si nahlas moc nezahrál. Elektriku zapojím do komba, na hlavu sluchátka a hraješ si naplno takhle. Okolí slyší jen jak drnčí struny :) Ale až to budeš moct někde vybalit venku, věř mi, že ten pocit tě dostane :)

Lojzicek
Quill Rat
Příspěvky:43
Currenly, I'm playing:Diablo 2

Re: Kytara - rady do začátku?

Příspěvek od Lojzicek » 05.11.2014, 16:30 hod.

jestli chces kupovat kytaru a neumis na ni mel by jit s tebou nekdo kdo umi a pomuze ti s vyberem. Kytarista co umi si vybere podle zvuku jak mu padne krk do ruky jak se ti to macka apod. Hral sem na drahou kytaru ale nesedela mi pak sem hral na cinskej s*it a byla super co se ovladatelnosti tyce co se zvuku tyce podle me resit nemusis to je spis pro lidi co koncertujou.Koupil bych si bejt tebou akustiku typ Dreadnought nebo Jumbo za co nejmin penez jen aby se dobre mackala a uvidis jestli ti to vydrzi bude bavit apod. no a az se naucis budes uz vybirat dalsi kytaru podle sebe. Akustika ma tu vyhodu ze hraje vsude ve vlaku v lese na chate.Mam pocit ze je i lepsi zacit na akustiku a dnes je to jednodussi koupis cosi za 3 tis na tom se naucis a uvidis. Nase generace a starsi se musela ucit na starejch spanelkach s zeleznejma strunama a umacknout F akord bylo fakt peklo:))) good luck

Uživatelský avatar
hulkxxxl
Ancient
Příspěvky:2060
Currenly, I'm playing:Diablo 2: Resurrected
BattleTag:Hulkxxxl#2541
Bydliště:Břeclav

Re: Kytara - rady do začátku?

Příspěvek od hulkxxxl » 21.11.2014, 12:41 hod.

rozhodně doporučuju někam jít a kytaru si ošahat, hlavně krk, někomu vyhovuje širší někomu tenší chce si to vyskoušet, co se týče mozolů myslím že je to v pohodě lepší než 12cti strunná akustika a na elektrice se člověk tolik nenadře (hraju asi 20 let)

důležité jsou taky snímače, který tam jsou osazený, pokud prahneš vysloveně po nějakém zvuku jako oblíbená kapela zjisti jaké snímače jedou jinak ten zvuk nikdy nedoladíš

kombo bych koupil obyč tranzistorák, k tomu si přikoupil nějaký základní efekt, měl jsem asi 15w randall kombo a dělalo kraválu že muselo z domu :D,
ale našel jsem sluchátkovej zesilovač vox a taky to hraje

na učení jsou určitě dobrý videa na yt hlavně můžeš okoukat prstoklad přímo na videu, rozhodně super když ti někdo dá nějaký základy jak se kejtra drží, jak dát kterou ruku, aby jsi věděl kde je jaká nota a co jsou to ty akordy :), pak stejně přejdeš na powerakordy na elektrice a budeš to hoblovat jak to jen půjde

není marný si najít nějaký tabulatury třeba tady http://www.ultimate-guitar.com/ myslím že hraní podle nich je velmi jednoduché, chce to jen znát tu písničku a trochu trénovat, stačí začít nějaké jednoduché a postupně trénovat
Obrázek Obrázek

Odpovědět

Zpět na „Ostatní“